Praktyczne ułatwienia, które widać na co dzień

Dobry system zarządzania tożsamością nie tylko nie może komplikować codziennej pracy i działalności biznesowej, ale powinien wręcz znacząco ją ułatwiać. Oferowane przez Cloudware Polska rozwiązania IBM dają możliwość skonsolidowania wszystkich aplikacji organizacji w jednej platformie do zarządzania dostępem, która obsługuje pojedyncze logowanie. Zamiast zapamiętywania kilkudziesięciu haseł, wystarczy więc jedno bezpieczne uwierzytelnienie.

Pobierz

...i dowiedz się więcej na temat zarządzania tożsamością i korzyści, jakie daje to rozwiązanie

Pracownicy dużych organizacji znakomicie znają sytuacje, w których nie są w stanie wykonać jakiegoś zadania, ponieważ nie mają odpowiednich dostępów, a ich wnioski czekają na autoryzację.

– Zdarza się też, że wracamy po urlopie i nie pamiętamy hasła. I jeśli potrzebuję w pracy dostępu do kilkunastu systemów, a hasła do nich – zgodnie z polityką bezpieczeństwa – powinny chociaż minimalnie się różnić, to pojawia się problem. Zwykle traci się wtedy cały poranek na to, żeby odtworzyć wszystkie dostępy. W przypadku centralnego zarządzenia tożsamością tego problemu nie ma, bo administrator jednym kliknięciem jest w stanie przywrócić wszystkie hasła do standardowego, które pracownik później może sobie zmienić – tłumaczy Dariusz Kupiec z firmy Cloudware Polska.

Prostszy jest też proces uzyskiwania dostępów, bo prawa są przypisane do stanowiska, dzięki czemu automatycznie wiadomo, o co wnioskować. Jeśli w zaprojektowanej roli zabraknie dostępu do jakiegoś obszaru, wniosek trafia na tzw. indywidulaną ścieżkę i jest możliwość dodania jednej osobie jakiegoś dodatkowego uprawnienia. System pilnuje także, aby w przypadku zmiany funkcji anulować pracownikowi zbędne lub potencjalnie niebezpieczne dostępy.

Wykorzystując analizę ilościową można dodatkowo znacząco usprawnić system IAM. Chodzi np. o sytuacje, w których 90 proc. wniosków o dany dostęp rozpatrywanych jest pozytywnie.

– Być może trzeba się wtedy zastanowić, czy nie powinien on być przyznawany systemowo wszystkim pracownikom z daną rolą, skoro wnioski w znakomitej większości i tak są zatwierdzane. Z czasem cała sekwencja takich drobnych usprawnień znacząco poprawia działanie organizacji – podkreśla Dariusz Kupiec.

Wszystko to pozwala m.in. na wygodną i bezpieczną organizację pracy zdalnej, ale też na szybkie zastępowanie pracowników np. na czas zwolnień czy na bezpieczne przenoszenie między oddziałami albo między stanowiskami.

Zobacz również

Podstawowe błędy w systemie IdM

Ustalając schemat ról w organizacji, można zdefiniować dowolne połączenia albo wykluczenia uprawnień tak, aby uniknąć sytuacji...